Istoric

ISTORIC

De ce ar trebuii sa ne vizitezi?

DESPRE CETATE

Fortificatiile Cetatii din prejmer

Zidul de incinta de forma ovala a fost construit in sec. XV, are un diametru de ~ 72 m, este compus de un zid 3 – 4 m grosime si inalt de 10 – 12 m, care este intarit de patru turnuri, trei cu plan circular si unul poligonal, de coridorul portii (lungime de 32 m) si de castelul construit ulterior.

Zidul de aparare era incoronat de un coridor de straja lat, care permite circulatie a mai multor oameni intr- un rand. Accesul se facea din camerele superioare, in asa fel se putea ocupa repede pozitiile de aparare. Acest coridor nu era acoperit ca astazi cu un acoperis in doua ape, ci de unul intr- o apa cum se poate observa la sarpanta si intr- o veche stampa reprodusa in cartea “Das Sächsische Burzenland“ din anul 1898.

Ziduri de 10~12 M

Peste 50 de atacuri

Zid 3~4M Grosime

DESPRE CETATE

Fortificatiile Cetatii din prejmer

Biserica fortificata prejmer

Ai trecut biserica fortificata pe lista obiectivelor tale turistice?

Experience

Daca te-ai convins sa ne vizitezi nu ezita sa iti cumperi bilet online pentru
a evita cozile si producerii de aglomeratie la intrare.

În biserică se găsește cel mai vechi triptic din Transilvania, datat între 1450-1460

Planul initial a bisericii cu hramul Sfanta Cruce este o cruce greceasca (cruce cu brate egale). Centrul ei este un patrat de 6 x 6 m, bratele crucii se compun dintr- o travee de 6 x 6 m si o apsida, formata de cinci laturi unui octogon.

Bratul din vest, prelungit in sec. XVI are lungime de 15 m si este inchis de un perete drept. Patru stalpi formeaza travea centrala, care se deschide cu patru arce goticului timpuriu spre cele patru brate ale crucii. In cursul renovarii din anii – 60 al sec.XX acesti stalpi si turnul au fost demontate piatra cu piatra si s- a ridicat cate un stalp din beton armat dupa care stalpii si turnul au fost recladite cu pietrele existente. Acesti stalpi sustini boltile si turnul central, inalt de 39 m.

despre biserica

Lacasul de cult al cetatii

despre biserica

Lacasul de cult al cetatii

De ce sa ne vizitezi?

Biserica Fortificata din Prejmer, supranumita si Bijuteria Transilvaniei, este una din cele mai bine pastrate monumente medievale din Europa. Totodata aceasta adaposteste o multime de obiecte de arta.

Orga

Orga veche (fără pedal) se afla pe galeria din vest. În anul 1676 s- a achiziționat o orgă nouă pentru 65 fl., atunci a fost angajat un organist. Această orga s- a transmutat în cadrul lucrărilor de restaurare în anul 1970 de către Karl Enschenk (Brașov) pe galeria din vest.

Altare

In 1804 se ridică un altar nou, al cărui panou central este pictat de pictorul brașovean Friederich Miess. Acest tablou se află astăzi pe peretele de vest a navei laterale din nord. Cele opt panouri fixe, predela, încadramentul sculptat s-au pierdut.

Amvonul si stranele

După ce în anii – 70 al sec. XX parohia din Drăușeni a fost desființată, amvonul din sec. XVIII a ajuns la Prejmer.
Stranele sunt si mai vechi decat amvonul, strana preotului dateaza din anul 1515, iar cea a corului bisericii din anul 1526.

De ce sa ne vizitezi?

Orga

Altare

Amvonul si stranele

Ce mai poti sa descoperi intre zidurile cetatii?

Pe langa lacasul de cult si obiectele de arta in interiorul cetatii mai pot fii vazute camerele de scoala, muzeul cetatii, piatra rusinei si totodata camerele de locuit.
Parohia Luterana
97%
Redescoperirea Stilului Gotic
90%
Atractii Turistice
95%

Lângă ușa din sud s- a păstrat o piatră-etalon de 50 livre ( 28,0645 kg), care după vechea tradiție a fost folosit ca “Piatra rușinei “. De el erau legați hoți și aldutere duminecă dimineața așa că cei care veneau la slujbă le batjocorau.

Ultimul caz de folosire în acest scop a fost în anul 1855.

În timpurile de război, aceste camere erau folosit ca locuință. Remarcabil este, că existau două “camere de școală”, ceea ce însemnă că și în timp de război procesul de învâțătură nu era întrerupt. Astăzi majoritatea camerelor este goală, în unele au fost amenajate mici ateliere meșteșugă-rești muzeale și o clasă de școală.

Deasupra coridorului porții s- a construit în anul 1793 magazia fiscală în care astăzi funcționează un muzeu mic, dar foarte interesant și casa sfatului, care astăzi este folosit ca loc pentru slujbe în timp de iarnă.

Pe partea interioară al zidului de apărare, al castelului sunt construite pe 3 – 4 nivele ~ 275 camere de locuit. Accesul se face pe scări și galerii de lemn. Aici erau păstrate proviziile de grâne, slănină și bunurile de valoare. Încă în prima parte al sec. XX locuitori Prejmerului păstrau aici grânele și slănina.

Ce mai poti sa descoperi intre zidurile cetatii?

Ultimul caz de folosire în acest scop a fost în anul 1855.

Parohia Luterana
97%